W maju 2024 roku Polska zamierza zakupić wielkie sterowce w ramach programu “Barbara”. To ważny krok w modernizacji obrony przeciwlotniczej kraju. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat.
Czym są sterowce Barbara?
Sterowce Barbara to aerostaty wyposażone w systemy radiolokacyjne oraz identyfikacji swój-obcy (IFF). Ich głównym zadaniem jest wykrywanie zagrożeń w przestrzeni powietrznej, takich jak rosyjskie pociski manewrujące i bezzałogowce.
Polska zabiegała o pozyskanie tych aerostatów od Stanów Zjednoczonych w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales).
Koszt i wykonawcy
Amerykanie oszacowali, że koszt pozyskania czterech sterowców wyniesie nie więcej niż 1,2 miliarda dolarów netto (ok. 6 miliardów złotych brutto z VAT).
Pod sterowcami będą zawieszone radary, a cały system będzie obsługiwany przez cztery amerykańskie przedsiębiorstwa: Raytheon Intelligence and Space, TCOM L.P., ELTA North America oraz Avantus Federal LLC.
Szef Agencji Uzbrojenia, gen. bryg. Artur Kuptel, poinformował, że negocjacje są na finiszu. Umowa na zakup aerostatów zostanie prawdopodobnie podpisana w połowie maja 2024 roku. Sterowce mogą wydawać się przestarzałą technologią, ale ich zalety wciąż są istotne. Korzystają z nich również Izrael i USA.
Wprowadzenie sterowców Barbara do polskiej armii zwiększy nasze możliwości w zakresie radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej i przyczyni się do efektywniejszej ochrony nieba nad Polską.