Naukowcy z Uniwersytetu w Sewilli osiągnęli znaczący postęp w dziedzinie energii fuzyjnej, uruchamiając pierwszą plazmę w urządzeniu SMART (SMall Aspect Ratio Tokamak).
SMART to nowoczesny sferyczny tokamak o unikalnych możliwościach kształtowania plazmy, zaprojektowany do badania właściwości plazmy o ujemnej trójkątności.
Tego rodzaju kształt plazmy może tłumić niestabilności, które zwykle powodują utratę cząstek i energii, co potencjalnie zwiększa wydajność reakcji fuzyjnych.
Profesor Manuel García Muñoz, główny badacz projektu SMART, podkreślił, że to osiągnięcie otwiera nową fazę operacyjną dla zespołu, zbliżając społeczność międzynarodową do realizacji kompaktowych reaktorów fuzyjnych.
Profesor Eleonora Viezzer, współprowadząca projekt, wyraziła entuzjazm z powodu pierwszej magnetycznie skonfiskowanej plazmy i zapowiedziała dalsze badania z udziałem międzynarodowej społeczności naukowej.
Uruchomienie plazmy w SMART stanowi kluczowy krok w strategii Fusion2Grid, której celem jest opracowanie najbardziej kompaktowej i efektywnej elektrowni fuzyjnej opartej na sferycznych tokamakach z plazmą o ujemnej trójkątności.
Wciąż pozostajemy na etapie badań nad jej praktycznym zastosowaniem jako źródła energii. W grudniu 2022 roku naukowcy z National Ignition Facility (NIF) w USA ogłosili historyczny sukces – po raz pierwszy w procesie syntezy jądrowej uzyskano więcej energii niż włożono do wywołania reakcji.
Było to możliwe dzięki metodzie inercyjnego uwięzienia plazmy (ICF), w której skoncentrowane lasery wywołały reakcję fuzyjną w małym paliwie zawierającym izotopy wodoru.