Raport finansowy Qualcomm z IV kwartału opublikowany w zeszłym ujawnił, że firma zarobiła 1,7 miliarda dolarów przychodów ze swoich produktów internetu rzeczy (IoT). To dwa razy więcej niż obecnie zarabia dywizja odpowiadająca za motoryzację.
QCC74xM to pierwszy programowalny moduł łączności Qualcomma oparty na RISC-V. Jest to zestaw instrukcji oferujący alternatywę dla ARM, co może się przydać, biorąc pod uwagę niedawny spór między ARM a Qualcomm’em.
Moduł ma zaawansowane funkcje łączności z Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.3, a także Thread i Zigbee. Dzięki temu nadaje się do inteligentnych hubów domowych i innych inteligentnych urządzeń domowych, które potrzebują dodatkowych funkcji. Można go również podłączyć i komunikować się przez Ethernet i CAN (standard w pojazdach).
Drugi układ, czyli QCC730M, to moduł Wi-Fi 4 o mikromocy. Jest przeznaczony do stosowania w urządzeniach zasilanych bateryjnie – czyli np. kamerach do monitoringu lub w inteligentnych zamkach. Ma procesor 60 MHz z pamięcią RAM 640 KB, a także sprzętowe przyspieszenie dla algorytmów kryptograficznych.
Oba chipy są już dostępne jako próbki, więc producenci mogą zacząć projektować nowe urządzenia oparte na nowych chipsetach.
Dostępność komercyjna zaplanowana jest na pierwszą połowę 2025 r.