Określenie specyfikacji nowego laptopa (lub jego modernizacji) może być trudnym zadaniem. Chcesz wydać wystarczająco dużo, aby nie być nieszczęśliwym w przyszłości, ale nie na tyle, aby nie wykorzystać całego otrzymanego sprzętu.
Pamięć (lub RAM) jest tego doskonałym przykładem. Twój komputer używa pamięci RAM do tymczasowego przechowywania danych: gdy otwierasz aplikacje, pracujesz nad dużymi plikami w Photoshopie, a nawet przełączasz dziesiątki kart przeglądarki, dane są przechowywane w pamięci systemowej, a nie na dysku SSD lub HDD. Im więcej zadań obciążających pamięć wykonujesz, tym więcej pamięci RAM powinieneś mieć. Dzięki temu Twój komputer będzie szybki i responsywny.
Wielu kupujących laptopy o tym wie, ale nie do końca wiedzą, ile można zyskać z poszczególną wielkością pamięci RAM.
Czy 2GB RAM w laptopie wystarczy?
W przypadku nowoczesnych komputerów z systemem Windows 2 GB pamięci RAM będzie wydawać się niewystarczające. Nie będziesz w stanie uruchomić wielu programów jednocześnie, a tym bardziej mieć otwartych więcej niż kilka kart przeglądarki jednocześnie. Obecnie większość laptopów z systemem Windows ma 4 GB w konfiguracji podstawowej i nie bez powodu.
Jeśli z jakiegoś powodu natkniesz się na laptopa z tylko 2 GB pamięci RAM — być może starszy model budżetowy sprzedawany z drugiej ręki — będzie to miało sens tylko wtedy, gdy będziesz mógł od razu rozbudować go do 4 GB pamięci RAM lub więcej. Oznacza to, że laptop powinien mieć dostępne dla użytkownika gniazda SODIMM, najlepiej z jednym wolnym, aby można było od razu włożyć kolejny moduł.
W przypadku Chromebooków 2 GB pamięci RAM nadal będzie ograniczać liczbę otwartych kart przeglądarki, ale ta ilość jest znośna. Zalecamy zakup modelu z możliwością rozszerzenia pamięci (dostępne dla użytkownika gniazda SODIMM), aby móc później dokonać aktualizacji.
Czy 4 GB RAM wystarczą do laptopa?
Laptopy budżetowe mogą zacząć od 4 GB pamięci RAM w laptopie z systemem Windows. W połączeniu z dyskiem SSD do przechowywania danych otrzymasz responsywny komputer, który płynnie radzi sobie z podstawowymi zadaniami — na przykład z kilkoma programami o niskiej intensywności i kilkoma otwartymi jednocześnie kartami przeglądarki. Jeśli to możliwe, szukaj modeli laptopów wyposażonych w dostępną dla użytkownika pamięć RAM, którą można rozbudować. Możesz zacząć od 4 GB w ramach konfiguracji budżetowej, a później w razie potrzeby dodać więcej pamięci.
Chromebooki z 4 GB pamięci RAM powinny z łatwością obsługiwać przyzwoitą liczbę kart przeglądarki, więc gdy masz do wyboru większą pamięć lub szybszy dysk (np. dysk SSD zamiast pamięci eMMC), wybierz szybszy dysk. Dzięki temu działanie ChromeOS będzie ogólnie płynniejsze.
Czy 8 GB RAM w laptopie to dobry pomysł?
Większość osób z umiarkowanym budżetem (2000 złotych lub więcej) na laptopa powinna dążyć do co najmniej 8 GB pamięci RAM. Generalnie zalecamy tę ilość pamięci większości osób wykonujących pracę biurową i inne podstawowe zadania, a także graczom — szczególnie jeśli szukasz modelu z wlutowaną pamięcią RAM i nie możesz go później rozbudować. Powinieneś mieć wystarczającą pojemność, aby wygodnie obsługiwać Cię przez cały okres użytkowania maszyny.
Jeśli chodzi o Chromebooki, w bardziej luksusowych modelach zazwyczaj widzisz tylko 8 GB pamięci RAM. Nie jest to absolutnie konieczne, ale ogólnie wpłynie na wysoką responsywność, ponieważ inne komponenty takich systemów zwykle dorównują podobnym laptopom z systemem Windows. To samo tyczy się modeli z 16 GB RAM-u.
Czy potrzebuję 16 GB RAM w laptopie?
Dla osób wykonujących pracę biurową lub grających 16 GB pamięci może stanowić zabezpieczenie na przyszłe potrzeby. Być może teraz tworzysz proste arkusze kalkulacyjne w programie Excel, ale później będziesz pracować nad złożonymi dokumentami przepełnionymi danymi. A może w tej chwili grasz wyłącznie w gry, obciążając większość pamięci VRAM oddzielnego procesora graficznego, ale później możesz także żonglować innymi programami i wieloma kartami przeglądarki działającymi w tle. W laptopach, w których nie można później rozbudować pamięci, będziesz bardziej zabezpieczony na przyszłość.
Jednak dla twórców treści (i osób, które mają otwarte dziesiątki kart w wielu przeglądarkach) 16 GB to znakomity wybór. Rendery mogą na przykład pożerać pamięć. Jeśli przewidujesz, że w przyszłości będziesz potrzebować więcej pamięci RAM, poszukaj modeli laptopów obsługujących aktualizacje pamięci dostępne dla użytkownika.
32 GB i więcej
Osoby rozważające więcej niż 16 GB pamięci RAM korzystające aktywnie z programów, które pochłaniają pamięć systemową lub wymagają jej do optymalnej wydajności – na przykład edytory wideo pracujące nad projektami, w których liczy się czas. Wielu profesjonalistów często wolałoby zapłacić więcej, jeśli skraca to czas potrzebny na wykonanie zadań.
Co z graczami z najwyższej półki? Chociaż niektóre najwyższej klasy laptopy do gier są wyposażone w 32 GB pamięci, ilość ta ma niewiele wspólnego z potrzebami w zakresie gier.
Podsumowanie
Jeśli pamięć laptopa jest wlutowana, wybierz taką ilość, która Twoim zdaniem wystarczy na cały okres użytkowania komputera. Na przykład, jeśli w przyszłości planujesz wykonywać zadania wymagające większej ilości pamięci RAM, kup teraz 16 GB. Będzie to tańsze niż wymiana laptopa wcześniej niż przewidywałeś.
Jeśli pamięć laptopa może być zwiększona przez użytkownika, możesz zabezpieczyć się, wybierając niższą ilość pamięci RAM potrzebną do bieżących obciążeń i mieć zapas na dodanie większej. Na przykład możesz zacząć od 4 GB pamięci RAM w budżetowym laptopie, a później rozbudować go do 8 GB, co na początku pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Jedna uwaga dla graczy: jeśli uruchamiasz gry na laptopie, którego moc wyjściowa opiera się wyłącznie na zintegrowanej grafice (np. karcie graficznej Intel UHD lub Iris Xe albo karcie graficznej AMD Radeon), możesz chcieć zwiększyć ilość pamięci systemowej. Zintegrowana karta graficzna wykorzystuje pamięć RAM do przechowywania danych obrazu z gier podczas grania, co zmniejszy ilość pamięci dostępną dla innych programów, takich jak przeglądarki internetowe lub oprogramowanie do przechwytywania.