Zarówno Tor jak i VPN to narzędzia zapewniające prywatność, które zapewniają szyfrowaną łączność w internecie. Chociaż każdy program ma na celu zanonimizowanie Twoich działań w Internecie, droga do pseudoanonimowości jest inna. W związku z tym każda opcja ma zalety i wady.
Gdy odwiedzasz witrynę internetową lub korzystasz z usługi internetowej, takiej jak Spotify, ta aplikacja lub witryna zazwyczaj wyświetla Twój adres IP. Twój adres IP zawiera informacje o Twoim dostawcy usług internetowych i wskazuje Twoją lokalizację geograficzną.
W przypadku VPN lub Tora Twoje żądanie jest kierowane przez jeden lub więcej serwerów, więc aplikacje i strony internetowe postrzegają Twój ruch internetowy jako pochodzący z innej lokalizacji niż faktyczna. Przyjrzyjmy się sieci Tor i VPN, zobaczmy jak działają i których powinieneś używać.
Co to jest Tor?
Tor to bezpłatne oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, które przesyła Twój ruch przez labirynt serwerów prowadzonych przez innych użytkowników. Serwery lub węzły sieciowe Onion są rozproszone. Oznacza to, że są obsługiwane przez różne podmioty na geograficznie odległych serwerach, a nie przez jedną firmę.
Przeglądarka Tor umożliwia pseudoanonimowe przeglądanie sieci (bez względu na to, jak bezpieczny jest Tor, żadna aktywność online nie jest nigdy naprawdę anonimowa). Nazywa się go Onion Router ze względu na jego wielowarstwowe podejście: podobnie jak cebula, połączenie Tor składa się z wielu serwerów proxy, czyli mostów między tobą a Internetem, które układają się jeden na drugim.
Jak działa Tor?
Kiedy łączysz się z aplikacją lub stroną internetową za pomocą przeglądarki Tor, Twoje żądanie jest wysyłane z Twojej sieci domowej przez wiele losowo wybranych serwerów lub węzłów Tor. Wysyłasz żądanie przez co najmniej trzy serwery: węzeł wejściowy, środkowy i wyjściowy.
Punkt wyjścia, czyli serwer końcowy, przez który przechodzą Twoje dane to adres IP z którego aplikacja lub witryna docelowa postrzega ruch jako pochodzący.
Onion Router przypomina system zamków, przez które przechodzą Twoje dane. Węzeł wejściowy zna Twój rzeczywisty adres IP, ale nie miejsce docelowe Twoich danych. Węzeł środkowy lub przekaźnikowy wypełnia lukę między punktem wejściowym a węzłem wyjściowym: nie zna Twojego adresu IP ani miejsca docelowego.
Węzeł wyjściowy może zobaczyć miejsce docelowe Twoich danych, ale nie ich pochodzenie, czyli Twój adres IP. Ponieważ prawdopodobnie będziesz korzystać z przeglądarki Tor, szyfrowane będą tylko informacje w oknie przeglądarki, a nie cały ruch sieciowy z Twojego komputera, np. z aplikacji do gier Steam lub klienta poczty.
Co to jest VPN?
Wirtualna sieć prywatna kieruje Twój ruch przez serwer obsługiwany przez dostawcę VPN, najczęściej płatnego. Podczas korzystania z VPN usługi internetowe, takie jak strony internetowe lub aplikacje, nie widzą Twojego rzeczywistego adresu IP. Zamiast tego zobaczą Twoją aktywność jako pochodzącą z adresu IP serwera VPN. Na przykład, jeśli jesteś w USA, ale łączysz się z brytyjskim serwerem VPN, Netflix wyświetli brytyjską bibliotekę filmów, również reklamy AdSense na stronach będą wyświetlane dla adresu IP Wielkiej Brytanii.
Jak działa VPN?
Dzięki VPN Twój komputer nawiązuje bezpieczne połączenie z serwerem obsługiwanym przez Twojego dostawcę VPN. Ruch internetowy jest tunelowany przez ten serwer, zanim dotrze do miejsca docelowego. Wybierasz serwer w określonym kraju, a aplikacje lub strony internetowe myślą, że znajdujesz się w tym obszarze ze względu na serwer proxy VPN.
Zwykle VPN opiera się tylko na jednym serwerze, a nie na ponad trzech serwerach proxy Tora. Niektóre sieci VPN oferują podwójną sieć VPN – zwaną także podwójnym przeskokiem lub wieloma przeskokami – która przesyła dane przez dwa serwery VPN zamiast jednego w celu dodatkowego szyfrowania.
Jaka jest różnica między VPN a Torem?
Zarówno Tor, jak i VPN osiągają podobne wyniki – zwiększają Twoją prywatność w Internecie – ale działają na różne sposoby, zapewniając różne korzyści i wady. Ogólnie rzecz biorąc, sieci VPN są bardziej przyjazne dla użytkownika i zapewniają szybsze prędkości Internetu w porównaniu z siecią Tor, podczas gdy Tor utrudnia prześledzenie komunikacji do jej źródła kosztem dramatycznego spadku szybkości.
Tor jest zwykle wolniejszy niż VPN
Sieci VPN i Tor spowalniają prędkość Internetu, ponieważ Twoje dane przesyłane są mniej bezpośrednią trasą podczas komunikacji ze stronami internetowymi lub aplikacjami. Zwykle Twoje dane komunikują się bezpośrednio ze stronami internetowymi i aplikacjami. Najpierw zaszyfrowanie – za pomocą VPN lub Tora – wymaga najpierw odesłania tych informacji z serwerów.
Im więcej przystanków robi, tym bardziej spowalnia Twój Internet ze względu na czas potrzebny na zaszyfrowanie i odszyfrowanie danych. W związku z tym wielowarstwowy system węzłów Tora oznacza, że trudno jest prześledzić dane do ich źródła, czyli do twojej sieci.
Tor to przeglądarka, podczas gdy usługi VPN oferują aplikacje
Sieci VPN zazwyczaj oferują aplikacje na różne urządzenia, takie jak komputery z systemem Windows lub MacOS , iPhone’y , telefony z Androidem czy nawet pamięci masowe NAS. Aplikacja VPN szyfruje cały ruch internetowy tego urządzenia. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji VPN na telefonie wszystko, od przeglądarki internetowej na urządzeniu mobilnym po aplikację Netflix, korzysta z serwera VPN.
Dzielone tunelowanie z VPN pozwala selektywnie używać VPN dla niektórych aplikacji, ale nie dla innych – na przykład jeśli chcesz prywatnie przeglądać Internet w przeglądarce z VPN, ale przesyłać strumieniowo Spotify bez szyfrowanego połączenia.
Czy możesz jednocześnie używać Tora i VPN?
Możesz używać jednocześnie Tora i VPN, aby zwiększyć prywatność, uruchamiając przeglądarkę Tor po połączeniu z VPN lub z VPN oferującą łączność Tor.
Co jest lepsze: Tor czy VPN
Zarówno Tor, jak i VPN to doskonałe sposoby na poprawę prywatności w Internecie. Ogólnie rzecz biorąc, sieci VPN są bardziej przyjazne dla użytkownika, zapewniają większą prędkość Internetu i mogą szyfrować cały ruch internetowy na Twoim urządzeniu, od aplikacji po przeglądarki. Poleciłbym VPN do ogólnego użytku w zakresie prywatności bez poważnego zmniejszania prędkości Internetu i sytuacji z Torem, w których potrzebujesz możliwie najściślejszej prywatności.
Zalety usługi VPN:
- Dla szybszych prędkości Internetu niż Tor podczas grania lub przesyłania strumieniowego filmów 4K.
- Podczas odblokowywania treści chronionych geograficznie, takich jak międzynarodowe biblioteki Netflix, ponieważ VPN pozwala wybrać lokalizację, podczas gdy Tor zwykle tego nie robi.
- Aby ominąć ograniczanie przepustowości przez dostawcę usług internetowych lub operatora sieci bezprzewodowej bez poświęcania szybkości transmisji danych.
Zalety sieci Tor:
- Poprawa anonimowość, ale kosztem prędkości.
Możesz używać Tora i VPN razem, aby zapewnić krytyczne potrzeby związane z prywatnością w sieci. Dziennikarze śledczy, działacze polityczni i osoby ubiegające się o azyl, które potrzebują jak największej anonimowości, powinny rozważyć połączenie VPN z Torem.
Korzystanie z VPN z Torem uniemożliwia Twojemu dostawcy usług internetowych dowiedzenie się, że używasz Tora, i uniemożliwia węzłowi wejściowemu Tora poznanie Twojego rzeczywistego adresu IP. Zamiast tego widzi adres IP Twojego serwera VPN.