Apple podlega większej kontroli na mocy ustawy Digital Markets Act Unii Europejskiej. Gigant z Cupertino otrzymał kompleksowe wytyczne dotyczące wdrażania interoperacyjności, w szczególności dotyczące dostępu do powiadomień iOS i alternatyw dla AirDrop i AirPlay.
Przyszłe urządzenia iOS muszą mieć pełny dostęp do systemu powiadomień iOS, uprawnienia do pracy w tle i dostęp do funkcji systemowych.
Obecnie te możliwości są dostępne wyłącznie dla produktów Apple, takich jak AirPods i Apple Watches, ale powinny być również dostępne dla producentów zewnętrznych.
Producenci słuchawek potrzebują dostępu do funkcji systemowych, takich jak automatyczne parowanie zbliżeniowe i automatyczne przełączanie audio. Ponadto inne urządzenia powinny być w stanie wykorzystywać podobne funkcje do AirDrop i AirPlay.
Wymagania obejmowały również automatyczne udzielanie dostępu do informacji o sieci Wi-Fi, włączanie układu NFC do odczytu danych kart płatniczych użytkowników oraz ułatwianie łączności Wi-Fi typu peer-to-peer o dużej przepustowości.
Wszystkie wymienione funkcje muszą być bezpłatne dla każdego podłączonego urządzenia. Unia Europejska nakazała, aby struktury i interfejsy API były dostępne dla firm zewnętrznych jednocześnie z ich uruchomieniem na urządzeniach Apple.
Harmonogram wdrażania wszystkich środków wskazuje, że powinny one wejść w fazę beta do końca roku, a pełne wdrożenie nastąpi w 2026 r.
Wygląda na to, że większość funkcji będzie dostępna w systemie iOS 19, ale tylko dla użytkowników z Unii Europejskiej.
Firma Apple oświadczyła, że decyzje te „spowalniają zdolność Apple do innowacji” i że UE zmusza firmę z Cupertino do bezpłatnego udostępniania nowych funkcji firmom, które nie muszą przestrzegać tych samych zasad.