Przewodniczący komisji handlu Senatu USA powiedział w środę, że amerykański rząd może przedłużyć do jednego roku proponowany termin zmuszenia TikToka (firmy ByteDance) do zbycia aplikacji z której korzysta 170 milionów Amerykanów.
13 marca Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych większością głosów 352 do 65 dała firmie ByteDance odpowiedzialnej za TikToka czas sześciu miesięcy na zbycie amerykańskich aktywów związanych z aplikacją do krótkich filmów wideo. Pod groźbą zakazu jej funkcjonowania. Przewodnicząca Senackiej Komisji Handlu Maria Cantwell powiedziała, że podoba jej się pomysł przedłużenia terminu do jednego roku.
„Przypuszczam, że byłby to dobry element gwarantujący sukces” – powiedziała reporterom w środę. „Rozmawiamy z naszymi kolegami, ludzie mają pytania”. Doradcy Kongresu powiedzieli agencji Reuters, że omawiano pomysł jednorocznego terminu. Dłuższy termin spowodowałby, że potencjalny zakaz TikTok przesunie się do 2025 r. i co chyba najistotniejsze po listopadowych wyborach prezydenckich.
W poniedziałek Cantwell powiedziała reporterom, że spotka się z przywódcą Demokratów w Senacie Chuckiem Schumerem i przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Wywiadu Markiem Warnerem, po czym stwierdziła „wtedy będziemy mieli plan działania dotyczący dalszego postępowania”.
Zauważyła, że próby administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa i stanu Montana nie doprowadziły do zakazu TikToka. W tym tygodniu przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell poparł wymuszenie zbycia spółki, nazywając TikTok „największym strategicznym rywalem Ameryki zagraża naszemu bezpieczeństwu właśnie tutaj, na amerykańskiej ziemi, w dziesiątkach milionów amerykańskich domów”.
Wielu prawników i administracja prezydenta Joe Bidena twierdzi, że TikTok stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ Chiny mogą zmusić TikTok do udostępniania danych amerykańskich użytkowników, podczas gdy TikTok upiera się, że nigdy nie udostępniał danych z USA i nigdy tego nie zrobi. TikTok twierdzi, że wydał ponad 1,5 miliarda dolarów na wysiłki mające na celu ochronę amerykańskich danych i przechowywanie ich w USA.