10 lipca 2025 roku w Kijowie uzbrojony napastnik zamordował wysokiej rangi oficera Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU) – płk. Ivana Voronicha, szefa Centrum Operacji Specjalnych.
Strzały padały rano w dzielnicy Hołosiowska. Ofiara została trafiona pięcioma kulami, dokonano tego przy użyciu broni z tłumikiem. Sprawca zniknął w miejskim zgiełku.
Władze natychmiast rozpoczęły obławę, badane są materiały z miejskiego monitoringu.
Kim był zamordowany płk. Voronich?
Voronich należał do elity SBU – to on dowodził słynną „Operacją Spiderweb”, w ramach której w czerwcu zniszczono część rosyjskiego strategicznego potencjału lotniczego, w tym bombowce nuklearne o wartości miliardów dolarów.
Był architektem licznych akcji sabotażowych, m.in. ataków na infrastrukturę wojskową Rosji i kluczowe instalacje w okupowanym Krymie.
Rosjanie się przyznają – propaganda czy fakty?
Już wkrótce po zabójstwie prorosyjskie media i komentatorzy chwalili mord jako zasłużone uderzenie wymierzone w „sabotażystę”.
Komentator Maksim Kałasznikow nazwał to akcją „naszych ludzi”, a inne kanały propagandowe określiły Voronicha jako „tłusty cel”.
Choć Kreml nie wydał oficjalnego oświadczenia, ton przekazów sugeruje zaangażowanie służb Federacji Rosyjskiej.

Co oznacza to dla SBU?
To ogromny cios dla ukraińskiego wywiadu – dowodzi tego opinia byłego płk. SBU Romana Czerwińskiego, który stwierdził, że śmierć Voronicha to „ogromna strata” dla operacji sabotażowych SBU.
Z drugiej strony, dramatyczny atak podkreśla, że Ukraina staje się celem na terytorium własnego kraju – co zmusza do zwiększenia ochrony personelu wywiadowczego i wzmocnienia bezpieczeństwa operacyjnego.
Szerszy kontekst – eskalacja wywiadowczej wojny
Ta akcja to najnowszy przejaw tzw. „wojny w cieniu”, w której SBU prowadzi ofensywę wywiadowczą nie tylko w granicach Ukrainy, ale i na terytorium Rosji – niszcząc mosty, okręty, rafinerie i przeprowadzając zamachy na prorosyjskich funkcjonariuszy.
Odpowiedzią są działania odwetowe – w tym brutalne egzekucje i próby eliminowania kluczowych postaci teatru wojennego.