W okresie zimnej wojny Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) poszukiwała innowacyjnych metod zbierania informacji wywiadowczych. Jednym z najbardziej nietypowych projektów było wykorzystanie… gołębi pocztowych wyposażonych w miniaturowe kamery do wykonywania fotografii strategicznych obiektów na terytorium przeciwnika.
Rozwój technologii i szkolenie gołębi
CIA, poprzez swoje Biuro Badań i Rozwoju, opracowało lekką kamerę ważącą około 35 gramów, którą można było przymocować do piersi gołębia za pomocą specjalnej uprzęży.
Kamera była zasilana bateriami i wyposażona w mechanizm umożliwiający automatyczne wykonywanie serii zdjęć w ustalonych odstępach czasu. Po wypuszczeniu ptaka kamera mogła rozpocząć fotografowanie od razu lub po zaprogramowanym opóźnieniu.
Gołębie były starannie szkolone do powrotu do swoich gołębników po wypuszczeniu z określonych miejsc, co pozwalało na planowanie tras przelotu nad interesującymi celami. Dzięki temu możliwe było uzyskanie zdjęć z niskiego pułapu, oferujących większą szczegółowość niż fotografie wykonane z samolotów czy satelitów.
Wyzwania i ograniczenia operacyjne
Mimo zaawansowanej technologii i treningu ptaków, program napotkał istotne trudności. Gołębie nie zawsze chciały latać nad wyznaczonymi celami, co ograniczało skuteczność misji.
Dodatkowo, brak możliwości kontrolowania dokładnej trasy lotu ptaka stanowił poważne wyzwanie w precyzyjnym planowaniu operacji wywiadowczych.
Tajemnica otaczająca operacje z udziałem gołębi
Szczegóły dotyczące konkretnych misji z udziałem gołębi wyposażonych w kamery pozostają w dużej mierze utajnione. Niektóre informacje sugerują, że gołębie były wypuszczane z samochodów lub samolotów i kierowały się do swoich gołębników, gdzie agenci CIA odbierali kamery i analizowali zdjęcia.
Znaczenie programu
Choć program wykorzystania gołębi z kamerami nie osiągnął pełni zamierzonych celów, stanowi on przykład kreatywności i innowacyjnego podejścia CIA do wyzwań wywiadowczych w okresie zimnej wojny.
Wykorzystanie zwierząt w operacjach szpiegowskich, takich jak gołębie czy delfiny, pokazuje determinację agencji w poszukiwaniu nowych metod zbierania informacji.
Obecnie, mimo postępu technologicznego i rozwoju zaawansowanych systemów satelitarnych oraz dronów, historia gołębi szpiegowskich przypomina o kreatywności i niekonwencjonalnych metodach stosowanych w wywiadzie w przeszłości.
Źródło: Central Intelligence Agency