Podczas gdy oficjalnie Księga Rekordów Guinnessa wymienia piramidę schodkową Dżesera w Egipcie jako najstarszą piramidę na świecie (około 2630 r. p.n.e.), w artykule opublikowanym w październiku stwierdzono, że jedna z warstw piramidy Gunung Padang w Indonezji została zbudowana już 25 000 r. p.n.e. i pojawiły się wątpliwości, czy zbudował ją człowiek.
W badaniu prowadzonym pod kierownictwem Danny’ego Hilmana Natawidjaja z Indonezyjskiego Instytutu Nauk, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Archaeological Prospection, naukowcy piszą, że „rdzeń piramidy składa się z pieczołowicie wyrzeźbionej masywnej lawy andezytowej” i że „najstarszy element konstrukcyjny” piramidy „prawdopodobnie powstał jako naturalne wzgórze lawy, zanim został wyrzeźbiony, a następnie otoczony elementami architektonicznymi”.
Piszą: „To badanie rzuca światło na zaawansowane umiejętności murarskie sięgające ostatniej epoki lodowcowej„.
Odkrycie to podważa konwencjonalne przekonanie, że ludzka cywilizacja i rozwój zaawansowanych technik budowlanych pojawiły się dopiero… wraz z nadejściem rolnictwa około 11 000 lat temu.
„Dowody z Gunung Padang i innych stanowisk, takich jak Gobekli Tepe (w Turcji), wskazują, że zaawansowane praktyki budowlane istniały już wtedy, gdy rolnictwo prawdopodobnie jeszcze nie zostało wynalezione”.
Naukowcy twierdzą również, że budowniczowie „musieli posiadać niezwykłe umiejętności murarskie”, jednak pewien brytyjski archeolog zdementował artykuł, mówiąc, że jest „zaskoczony, że odkrycie zostało opublikowane w takiej formie”.
Flint Dibble z Uniwersytetu w Cardiff powiedział w wywiadzie dla czasopisma Nature, że nie ma wyraźnych dowodów sugerujących, że ukryte warstwy zostały zbudowane przez ludzi.
„Materiał staczający się ze zbocza będzie się przemieszczał” – powiedział, dodając, że nie ma żadnych dowodów „na to, że coś działa, ani niczego, co wskazywałoby, że jest to dzieło człowieka”.
Tymczasem Bill Farley, archeolog z Southern Connecticut State University, miał powiedzieć, że „próbki gleby sprzed 27 000 lat z Gunung Padang, mimo że dokładnie datowane, nie noszą śladów działalności człowieka, takich jak węgiel drzewny czy fragmenty kości”.
Natawidjaja odpowiedział na krytykę, mówiąc, że „jesteśmy naprawdę otwarci na badaczy z całego świata, którzy chcieliby przyjechać do Indonezji i przeprowadzić badania w Gunung Padang”, podczas gdy współredaktor Archaeological Prospection potwierdził, że wszczęto już dochodzenie w sprawie wiarygodności artykułu.