Niedawne wykopaliska w Pompejach przyniosły odkrycie dwóch niemal naturalnej wielkości rzeźb przedstawiających mężczyznę i kobietę, prawdopodobnie kapłankę.
Odnalezione w monumentalnym grobowcu w nekropolii Porta Sarno, rzeźby te datowane są na późny okres Republiki Rzymskiej.
Kobieta, ubrana w welon i dużą pelerynę na tunice, ozdobiona jest biżuterią, w tym kolczykami, pierścieniami, bransoletami oraz naszyjnikiem z lunulą – półksiężycowym wisiorkiem, co sugeruje jej wysoką pozycję społeczną.

Trzyma również liście laurowe, używane w rytuałach religijnych do oczyszczania i błogosławienia miejsc. Mężczyzna przedstawiony jest w todze, z lewym ramieniem okrytym tkaniną.
Gabriel Zuchtriegel, dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach, podkreśla, że takie rzeźby nie zawsze przedstawiały małżeństwa; czasami były to dwaj mężczyźni lub grupy trzech postaci. Brak inskrypcji utrudnia jednoznaczną identyfikację relacji między przedstawionymi osobami.

Rzeźby są obecnie poddawane konserwacji i będą prezentowane na wystawie w Pompejach od 16 kwietnia.
To odkrycie dostarcza nowych informacji na temat praktyk pogrzebowych i życia społecznego w starożytnych Pompejach, ukazując złożoność i różnorodność kulturową tego miasta przed jego zniszczeniem w 79 roku n.e.